Prawidłowa dieta, kontrola ciśnienia krwi czy odpowiednia aktywność fizyczna stanowi klucz do skutecznej profilaktyki cukrzycy, a w przypadku diabetyków, do efektywnej prewencji powikłań choroby. Dlatego też skuteczne przeciwdziałanie epidemii cukrzycy i zahamowanie jej powikłań, wymaga interdyscyplinarnego podejścia, które polega nie tylko na stałej kontroli poziomu cukru, ale także zwracaniu szczególnej uwagi na takie problemy zdrowotne jak otyłość, nadciśnienie czy zaburzenia kardiologiczne.

Specjaliści od lat zajmujący się cukrzycą, coraz częściej podkreślają, że epidemia otyłości, która staje się jednym z poważniejszych globalnych problemów zdrowotnych, nie pozostaje bez wpływu na równie gwałtowny wzrost zachorowań na cukrzycą typu 2. To bowiem otyłość stanowi główny czynnik ryzyka wystąpienia tej choroby. Otyłość jest bardzo niekorzystnym problemem zdrowotnym również w przypadku samego leczenia cukrzycy. Niekontrolowany przyrost masy ciała jest bowiem częstym skutkiem ubocznym wielu terapii stosowanych w cukrzycy.

 

Oto elementy szczególnie ważne w profilaktyce przeciwcukrzycowej:

  • Regularna aktywność fizyczna 3-4 razy w tygodniu.
  • Regularne odżywianie – najlepiej 4-5 posiłków dziennie o stałych porach.
  • Odpowiednia kompozycja białka, węglowodanów i tłuszczów w codziennej diecie.
  • Ograniczenie soli w diecie – sól zatrzymuje wodę w organizmie i spowalnia metabolizm.
  • Ograniczenie cukru w diecie – jego nadmiar w codziennej diecie zwiększa ryzyko zachorowania na cukrzycę.
  • Picie wody – poprawia metabolizm i samopoczucie.
  • Uwzględnienie tłuszczów nienasyconych w diecie – zwłaszcza tych zawartych w orzechach, rybach i owocach morza.
  • Regeneracja – odpowiednia ilość snu dziennie, istotne jest dopasowanie odpoczynku do aktywności zawodowej.

 

Z kolei w skutecznym zapobieganiu rozwoju powikłań cukrzycy bardzo ważną rolę odgrywa profilaktyka, wczesne rozpoznanie i dobre wyrównanie metaboliczne. Niezwykle istotne są wizyty kontrolne u lekarza, który prawidłowo poprowadzi pacjenta chorego na cukrzycę, oraz regularne wykonywanie badań laboratoryjnych.

Cukrzycy typu 1 niestety nie można zapobiec, jest to choroba autoimmunologiczna o nie do końca znanym podłożu nie związana z trybem życia.